Faaliyet Alanları - Çelik Yapılar
Çelik Yapılar
Projelendirme Tasarım
İmalat ve Montaj
Endüstriyel Yapılar
Organize Sanayi Bölgeleri
Konutlar
Tersane Ekipmanları
Ticari Yapılar
Diğer İmalatlarımız
  • Çeliğin yapısal bir malzeme olarak inşaat sektöründe kullanılmaya başlamasıyla başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyanın bir çok yerinde çelik konstrüksiyon yapılar inşa edilmiş, bunlardan bazıları önemli mühendislik yapıları olarak inşaat literatüründe yerini almıştır. Depreme dayanıklı olması, büyük açıklıkları yapılarda pratik ve güvenli bir çözüm olması ve malzeme biliminin gelişmesiyle bu özelliklerini daha üst seviyeye taşıması nedeniyle çelik yapılar inşaat dünyasındaki yerini her geçen gün daha da genişletmektedir.

  • 17 Ağustos 1999 depremine kadar ülkemizde az tercih edilen bir yapı sistemi olan çelik yapılar, büyük afetten sonra özellikle sanayi yapılarında yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yine de çelik yapılar Türkiye’ de olması gereken seviyeye gelememiştir. Üniversitelerin çalışma laboratuarlarında önemli bir takım araştırmalar yapılsa da teori ile pratik birleştirilmediğinden ve buna bağlı olarak kaliteli teknik eleman yetersizliğinden dolayı çeliğin inşaat piyasasındaki payı oldukça düşüktür. Özellikle çok katlı çelik yapılar, daha emekleme devresindedir. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması göz önüne alındığında, çok katlı çelik yapılar geleceğin yaşam alanları olarak düşünülmelidir. Tabii ki bu sadece düşünce olarak kalmamalı ve temelleri bilimsel çalışmalara dayanan geniş çaplı bir planlamayla hayata geçirilmelidir.

  • Yukarıda belirtildiği gibi dünyada önemli bir yere sahip olan ve ülkemizde de her geçen gün kullanım alanı genişleyen çelik yapıların tercih edilmesinde rol oynayan avantajları geneli itibariyle incelemek, bu çalışmanın amacına yönelik bir alt yapı oluşturmak için önemlidir.

  • Yüksek mukavemetli bir malzeme olan çelik, beton, betonarme ve türevi sistemlere oranla daha küçük birim hacim ağırlığına sahiptir. Böylece birim alana gelen taşıyıcı sistem ağırlığı, çelik yapılarda diğerlerine nazaran daha azdır. Bu da yapı maliyetinin azalmasını sağlamaktadır. Sünek bir malzeme olan çeliğin, basınç ve çekme mukavemetleri eşittir. Bu özellik yapılarda esneklik ve enerji yutma kapasitesini arttırmaktadır. Çeliğin hafif bir malzeme olması, deprem kuvvetinden de daha az etkilenmesi demektir. Bilindiği gibi yapılar deprem kuvvetinden ağırlıkları oranında etkilenirler. Bu durum, özellikle geniş açıklıklı ve standart dışı geometriye sahip yapılarda hem hesap kolaylığı sağlamakta, hem de birim m2 maliyetini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca çelik taşıyıcı sistem elemanları, belirli bir düzen içerisinde parça parça imal edildiğinden çelik yapıların montajı pratik ve kısa sürelidir. Kaynaklı birleşimler haricinde çalışmaya müsait her türlü hava şartında montaj uygulamaları yapılabilir. Bütün bunlar, çelik yapıların tercih edilmesinde önemli etkenlerdir.

EYFEL ÇELİK İNŞAAT TAAHHÜT TİC.ve SAN.LTD.ŞTİ.
D-100 Karayolu Üzeri Pirahmetler Mah. Bekirpaşa Sapağı Karşısı No:91 Adapazarı/Sakarya
Tel: +90 (264) 378 02 31 - 32
Fax: +90 (264) 378 03 32
E-mail: bilgi@eyfelcelik.com.tr
Copyright © 2013 EYFEL ÇELİK. Tüm Hakları Saklıdır.